НА ЧАСІ – ЕНЕРГОМОДЕРНІЗАЦІЯ ПЕЧЕЙ
22.01.2022 г.
В АТ «СМНВО-Інжиніринг» прийнята програма енергоефективності. Її впровадження продиктоване реаліями часу, адже вартість енергоносіїв постійно зростає, а на виробничі процеси припадає понад 85% спожитої на підприємстві енергії.
Особливо енергозатратним є нагрівальне та термічне обладнання, яким оснащені цехи заготівельного виробництва. Питома вага енергоносіїв у собівартості продукції ковальського та ливарного виробництв завжди була високою. Технології та обладнання для виробництва поковок, литва, термічної обробки, які залишились у спадок з радянських часів, передбачали безконтрольне використання дешевих енергоресурсів. З переходом до ринкової економіки на підприємстві взялись модернізувати виробництво.
З поверненням до керівництва об’єднанням Володимира Матвійовича Лук’яненка, ця робота активізувалась: були намічені плани поетапної модернізації нагрівальних та термічних печей, розроблені технічні завдання. Керівництво об’єднання вирішило вивчити досвід інших підприємств щодо впровадження енергоефективності виробництва. Тож у січні 2021 року група керівників і спеціалістів нашого підприємства відвідала Новокраматорський машинобудівний завод. Після цього Генеральний директор В.М. Лук’яненко поставив завдання провести модернізацію власними силами. Варто зазначити, що ці роботи завжди виконувалися спеціалізованими підрядними організаціями. Вартість робіт значна. Модернізація однієї печі, в залежності від розміру і технічних характеристик, коливається від 5 до 20 млн грн.
– У зв’язку з подорожчанням газу за останні місяці в 10 разів, постало питання знайти альтернативу газовим нагрівальним печам під ковку. Головний інженер доручив розробити проєкт нагрівальної печі електрострумом для цеху №30. Спочатку така ідея здавалась нереальною, адже робоча температура нагрівальної печі сягає 1240℃. Вся складність в нагрівальних елементах. Традиційні нагрівачі з ніхрому – це максимум 1050 ℃. Почали з консультацій з колегами інших підприємств, вивчали досвід зі спеціальної літератури та інтернету. Прецедентів використання електронагрівальних печей в промислових масштабах в Україні не знайшли. Але спеціалісти підприємства таки винайшли необхідний матеріал, розробили конструкції електронагрівачів, їх кріплення, провели теплотехнічні розрахунки, розробили схеми електроавтоматики, креслення елементів печі, поду, заслінки, привода, склепіння печі. Підготували документацію на виконання комбінованої футеровки. У цехах підприємства виготовили металоконструкції заслінки та склепіння печі, нагрівальні елементи, футеровку. Власними силами провели монтажні роботи, розробили систему автоматичного управління, – розповідає начальник інженерно-технічного центру Микола Шевченко.
Нині піч введена в експлуатацію і працює в трьохзмінному режимі. Затрати енергоносіїв на одиницю продукції в нинішніх цінах в 2,5 рази нижче в порівнянні з природним газом.
На підприємстві планують продовжити роботи з енергомодернізації інших печей.